Izraeli nisë luftë në Rripin e Gazës

Duke përdorur tanke, avionë luftarakë, zjarr dhe artileri, para pak castesh ushtria izraelite filloi një sulm të madh në Rripin e Gazës.
Avionët e luftës izraelitë po fluturojnë mbi Gaza, tha nje zyrtar, duke folur me kusht anonimiteti, por nuk dha ndonjë datë përfundimi për ofensivën.
Një deklaratë e ushtrisë izraelite me shkrim tha se ushtria nisi sulme të mëdha në shënjestër të pikave ushtarake që thuhet se i përkasin Hamasit.
Ministria e Shëndetësisë e Palestinës njoftoi më parë se katër palestinezë u vranë të premten nga forcat izraelite në dy atentate të ndara pranë zonës së tamponës Gaza-Izrael. /MESAZHI/