Ky lajm e vërteton se toka e Sirisë është shesh lufte për fuqitë e mëdha

Trupat amerikane mund të kenë vrarë qindra mercenarë rusë gjatë sulmeve ajrore në Siri, tha një gjeneral i ushtrisë amerikane.

Deri në 300 luftëtarë pro-regjimit mendohet se kanë vdekur në bombardimet amerikane që u nisën në përgjigje të një sulmi të papritur në një bazë në SHBA në rajonin e pasur me nafte,  Deir Ezzor.

SHBA nisën zjarrin e artilerisë dhe goditjet ajrore në forcën ruse pasi u sulmuan më 7 shkurt.

“Këto raunde të artilerisë ruse mund të kishin zbritur dhe vrarë amerikanët dhe për këtë arsye ne vazhdojmë të përgatisim mbrojtjen tonë”, tha gjenerali i brigadës Jonathan Braga për NBC News.

Shumë prej të vrarëve besohet të jenë mercenarë rusë të punësuar nga një firmë kontraktuese. Moska këmbënguli se ushtarët e saj të rregullt nuk ishin të përfshirë.

Megjithatë, Ben Braga tha se ishte “absolutisht i shqetësuar” konflikti mund të ishte rritur në një konfrontim më të madh me Rusinë.

Përplasja besohet të ketë qenë më vdekjeprurësja mes forcave amerikane dhe ruse që nga përfundimi i luftës së ftohtë.

Kremlini ka konfirmuar vetëm vdekjen e “disa dhjetra” qytetarëve të saj, por vazhdoi të këmbëngulje se ushtria e saj nuk ishte e përfshirë. Fillimisht ai tha se nuk kishte informacion për vdekjen e ndonjë mercenari rus.

Pentagoni, ndërkohë, tha se sulmet ajrore ishin hakmarrje për një avancim “të paprovokuar” mbi tokën e kontrolluar nga Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA, një koalicion i rebelëve kurdë dhe sirianë.

As Moska as Uashingtoni nuk kanë ofruar publikisht shumë detaje rreth përplasjes.

“Ne merremi vetëm me të dhënat që kanë të bëjnë me ushtarakët e forcave ruse”, tha zëdhënësi i presidentit Vladimir Putin, Dimitri Peskov. “Ne nuk kemi të dhëna për rusët e tjerë që mund të jenë në Siri”.