Largimi i Mesut Ozil, merr përkrahje të madhe

Vendimi i Mesut Ozil për të dalë nga skuadra gjermane ka shkaktuar tronditje në internet pasi ylli i Arsenalit akuzoi Shoqatën Gjermane të Futbollit [DFB] për racizëm dhe e trajtoi atë si “gjerman kur fitonte dhe si emigrant kur humbiste”.

Ozil, i cili konsiderohet si një nga mesfushorët më të mëdhenj të brezit të tij, bëri njoftimin të dielën në një deklaratë të gjatë të postuar në Të itter.

Futbollisti 29-vjeçar mysliman tha se ndihej i diskriminuar pas dështimit të skuadrës gjermane për të shkuar përpara fazës së grupeve në Kupën Botërore 2018, vecanërisht për shkak të trashëgimisë së tij turke dhe takimit të tij me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në maj.

“Trajtimi që kam marrë nga DFB dhe shumë të tjerë nuk më jep vulnet të veshi më fanellën e kombëtares gjermane,” tha Ozil, i cili bëri 92 paraqitje për ekipin kombëtar.

“Ndihem i padëshiruar dhe mendoj se ajo që kam arritur që nga debutimi im ndërkombëtar në 2009 është harruar.

“Me zemër të thyer dhe me keqardhje për ngjarjet e fundit, nuk do të luaj më për Gjermaninë në nivel ndërkombëtar, ndërkohë që kam këtë ndjenjë të racizmit dhe mosrespektit. , por tani unë them … Racizmi kurrë nuk duhet të pranohet. ”

DFB ende nuk ka komentuar për pretendimet e Ozil.

Ozil gjithashtu përmendi deklarata nga politikanët gjermanë, talljet raciste nga tifozë dhe klimën armiqësore që ai dhe familja e tij hasën gjatë karrierës.

Ozil tha se nuk mund të pranonte “mediat gjermane që vazhdimisht fajësonin nacionalitetin e tij të dyfishtë “.

Romelu Lukaku, golashënuesi kryesor i Belgjikës gjatë Kupës së Botës, shkroi në artikullin e Tribunalit të Lojtarit muajin e kaluar: “Kur gjërat shkojnë mirë, lexoj artikujt e gazetave dhe ato më quajnë Romelu Lukaku, sulmues belg. Mirëpo kur nuk luaj mirë, ata më qujnë Romelu Lukaku, sulmuesi belg me prejardhje kongolase “.

Sulmuesi i Francës dhe Real Madridit, Karim Benzema tha në 2011: “Nëse shënoj unë jam francez … nëse nuk shënoj, jam arab”. /MESAZHI/