Netanyahu zhvillon bisedime me Mbretin Abdullah në Jordani

Foto nga arkiva

Mbreti Abdullah II i Jordanisë priti të martën kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Aman në një takim të rrallë pas vitesh marrëdhëniesh të tensionuara mes dy liderëve.

Pallati mbretëror tha se ata diskutuan situatën në kompleksin e xhamisë al-Aksa të Jerusalemit dhe “rëndësinë e respektimit të status quo-së historike dhe ligjore”.

Netanyahu, i cili më parë shërbeu si kryeministër nga viti 2009 në 2021, u rikthye në pushtet muajin e kaluar në krye të një koalicioni që përfshin partitë hebreje të ekstremit të djathtë dhe ultra-ortodoksë.

Më 3 janar, Ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir vizitoi vendin e shenjtë të Jeruzalemit të administruar nga Jordania, duke shkaktuar një valë dënimesh ndërkombëtare.

Zyra e Netanyahut tha se lideri izraelit diskutoi “çështjet rajonale” dhe lidhjet dypalëshe me mbretin jordanez.

Dy liderët u takuan për herë të fundit në Jordani në vitin 2018.

Vizita e së martës në Aman ishte udhëtimi i parë zyrtar i Netanyahut jashtë vendit që nga marrja e detyrës.

Kryeministrit izraelit iu bashkua Ministri i Çështjeve Strategjike Ron Dermer dhe Ronen Bar, kreu i agjencisë së sigurisë së brendshme Shin Bet, si dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Tzachi Hanegbi dhe sekretari ushtarak i Netanyahut Avi Gil, tha një zyrtar izraelit.

Jordania në vitin 1994 u bë vendi i dytë arab që njohu dhe nënshkroi një traktat paqeje me Izraelin fqinj, pas Egjiptit.

Mbreti Abdullah i ka përshkruar vazhdimisht lidhjet me Izraelin si një “paqe të ftohtë” dhe në fund të vitit 2019 tha se marrëdhëniet izraelito-jordaneze janë “në nivelin më të ulët historik”.

Ish-ministri i Mbrojtjes i Izraelit Benny Gantz u takua me Abdullahun në Aman në janar 2022, më pak se një muaj pas një vizite të ish-kryeministrit Naftali Bennett në një përpjekje për të riparuar marrëdhëniet.

Sipas deklaratës së pallatit, mbreti theksoi në takimin e tij me Netanyahun “nevojën për të ruajtur qetësinë dhe për të ndërprerë të gjitha aktet e dhunës, në mënyrë që të hapet rruga për një horizont politik për procesin e paqes”.

Ai bëri thirrje për “fundin e çdo mase që mund të minojë perspektivat e paqes” dhe “ripohoi qëndrimin e palëkundur të Jordanisë në mbështetje të zgjidhjes me dy shtete” për konfliktin e Izraelit me palestinezët, shtoi ai.

Ministria e Jashtme në Aman thirri ambasadorin e Izraelit dy herë këtë muaj, një herë për të protestuar ndaj vizitës së ministrit të djathtë Ben-Gvir në kompleksin al-Aksa dhe herën e dytë pasi oficerët e policisë izraelite penguan ambasadorin jordanez të hynte në vend.

Xhamia Al-Aksa është vendi i tretë më i shenjtë në Islam dhe vendi më i shenjtë për hebrenjtë, të cilët i referohen kompleksit si Mali i Tempullit. /mesazhi