Për duhanxhinj dhe ish -duhanxhinj – pastrojini mushkëritë me këtë lëng

Nëse jeni duhanxhinj apo një ishduhanxhi, me gjasë mushkëritë u janë plot helme nga cigaret. Ja një recetë që ju shpëton.

Përbërësit: – 400 gr qepë, – 1 litër ujë, – 400 gr sheqer (mjaltë ose shurup dafine), – 2 lugë kurkumë, – Rrënjë xhenxhefili.

Përgatitja: 1. Ujit i shtoni sheqer, e lini të vlojë. 2. Qepën e ndani në katër pjesë, gërryeni xhenxhefilin dhe i shtoni në ujin me sheqer.

Në përzierje shtoni dhe kurkumën dhe pakësoni zjarrin. 3. Përzierja le të vlojë derisa të përgjysmohet. E procedoni në kavanoz prej qelqit. 4. Merrini dy lugë eliksir në mëngjes dhe dy në mbrëmje.