REAL MADRID thyen mallkimin e L.K, “pushton” sërish Evropën

Skuadra mbretërore ka mposhtur 4:1 Juventusin në finalen e Cardiffit, për ta mbrojtur titullin e fituar një vit më parë.‘Los Blancos’ bëhen skuadra e parë në histori të Ligës së Kampionëve që fitojnë dy vite radhazi trofeun.

Ky është titulli i 12-të i Ligës së Kampionëve për Real Madridit, dhe i treti në katër vitet e fundit.Në minutat e parë të ndeshjes, ishte Juventusi që provoi dy herë brenda pak minutave, me anë të Higuain dhe Pjanic, por portieri Navas ishte në krye të detyrës.Një kundërsulm i nisur shpejtë nga Modric, solli golin e epërsisë për Realin, kur topin në rrjetë e dërgoi Cristiano Ronaldo, për t’u bërë lojtari i parë që shënon në tre finale të Ligës së Kampionëve.I menjëhershëm ishte reagimi i Juventusit, që në minutën e 27-të barazoi në 1:1, kur Mario Mandzukic shënoi ndoshta golin e sezonit në këtë garë.Me rezultat të barabartë 1:1, skuadrat shkuan në pushimin e pjesës së parë.Real Madrid e nisi mirë pjesën e dytë, duke arritur të kontrolloi Juventusin, e në minutën e 61-të rikthej epërsinë kur Casemiro lëshoi një “bombë” për ta mposhtur Giggi Buffonin.Më keq për Juventusin u bën gjërat tre minuta më vonë, kur Ronaldo shënoi për 1:3.Për ta vulosur fitoren e Realit, u përkujdes Asensio, që shënoi për 4:1 në minutën e 91.Real Madrid janë kampion të Evropës për vitin 2017.