Sallatë perimesh me kuskus

Përbërësit:

 • 1 gotë kus kus
 • 1 qepë të kuqe
 • 250 gram domate
 • 1 kastravec
 • 1 tufë majdanoz
 • 1 avokado
 • 250 gram qiqra
 • 1-2 limona
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2 gota ujë të nxehtë
 • Kripë
 • nenexhik

Pregaditja:

Në një tenxhere shtoni ujin e nxehtë. Shtoni kripë dhe më pas kus-kusin.I lini për 10 minuta, ndërkohë që prisni perimet në kubikë.I shtoni perimet tek tenxherja dhe i shtoni të gjitha erëzat. Shtoni qiqrat, lëngun e limonit, pak lëkurë limoni, vaj ulliri dhe e përzieni mirë sallatën.Nëse dëshironi mund t’i shtoni më shumë lëng limoni.