Si të pregadisni musakë me makarona?

Ju tashmë keni ndëgjuar për musakën e shijshme dhe llojet e tyre. Ne po ju paraqesim musakën me makarona e cila me shijen e sajë do të ju mahnis. Të shohim pregatitjen…

Nevojitet:

 • 250 gram makarona,
 • 500 gram mish viçi të bluar
 • 80 gram djath feta,
 • 3 bardhë të vezës,
 • 2-3 lugë vaj ulliri, apo 0.5 ml vaj ulliri,
 • qepë,
 • karrota,
 • 1 lugë fletë  majdanozi,
 • 2.5 ml lëng domatesh,
 • kripë,
 • piper,
 • rigon

Për salcë béchamel nevojitet:

 • 1 dl vaj,
 • 4 lugë miell,
 • 7 dl qumësht,
 • kripë
 • arrë myshku,
 • 3 kuq të vezës,
 • 80 gram djath i bardhë (kashkavall)

Përgatitja

Makaronat e ziera dhe të kulluara përzihen me djath feta të shtypur, të bardhë të vezës të cilën e kemi tundur më parë dhe vajin e ullirit.

Në një tengjere e ngrohim vajin e ullirit dhe e skuqim qepën e copëtuar imët. Shtojmë mishin e bluar, karrotën e copëtuar dhe fletët e majdanozit të copëtuar imët, lëngun e domateve dhe erëzat.

Fërgojmë dhe e derdhim në mënyrë të barabartë  përmbi makarona  dhe djath. Në një tjetër tengjere në vaj të nxehtë fërgohet mielli dhe e shtojmë qumështin dhe në temperaturë të ulët e ziejmë 10 minuta duke e përzier vazhdueshëm.

Pastaj e largoni tengjerën nga shporeti dhe në salcë e fusim të kuqët të vezës të tundura. Salcën e përgatitur bechamel ia derdhim përmbi mishit të grirë, e spërkatim me djath (kashkavall) dhe e fusim në furrë në temperaturë prej 220 shkallë dhe e pjekim për 25 minuta./Mesazhi/