Statistika, analizë, formacionet e mundshme dhe parashikim: Spanjë – Suedi

Kombëtarja e Spanjës do të përballet me Suedinë në ndeshjen kryesore të ditës së sotme në Kampionatin Evropian.

Si spanjollët ashtu edhe suedezët do ta nisin sot fushatën në Kampionatin evropian dhe synojnë që ta bëjnë këtë në mënyrën më të mirë.

Vendi: Estadio de La Cartuja (Sevilla)
Koha: 21:00

Lajmet rreth ekipeve

Spanja:

Sergio Busquets humb këtë takim pasi kohëve të fundit ishte pozitiv me COVID-19 dhe Rodri pritet të luaj titullar në vend të tij.

Diego Llorente ka rezultuar dy herë negativ në teste kësisoj ai është në dispozicion të trajnerit Luis Enrique.

Gerard Moreno pritet të jetë titullar në repartin ofensivë para Alvaro Moratas.

Suedia:

Dejan Kulusevski dhe Mattias Svanberg të dy kanë dalë pozitiv me COVID-19 dhe kanë humbur këtë takim.

Zlatan Ibrahimovic nuk u ftua nga Kombëtarja e Suedisë për shkak të lëndimit dhe kjo do të thotë se Alexander Isak dhe Marcus Berg do të fillojnë takimin në 4-4-2.

Faktet:

Spanja ka shënuar dy gola në tetë nga 10 ndeshjet e fundit në Kampionatin Evropian.

Spanja nuk ka pranuar gol nga Suedia në tri ndeshjet e fundit si vendas, duke marrë tri fitore të lehta.

Spanja ka fituar tri ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Suedisë në të gjitha garat.

Suedia është e pamposhtur në gjashtë ndeshjet e fundit në Kampionatin Evropian.

Formacionet e mundshme:

Formacioni i mundshëm i Spanjës: Simon, Llorente, Torres, Laporte, Alba, Koke, Rodri, Thiago, Torres, Moreno, Olmo.

Formacioni i mundshëm i Suedisë: Nordfeldt, Lustig, Lindelof, Helander, Augustinsson, Pretendim, Larsson, Olsson, Forsberg, Berg, Isak.