Trump dhe Putin dakordohen per armepushim ne Siri

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan Donald Trump kane rene dakod per nje armepushim ne jugperendim te Sirise. Kjo marreveshje u be ne saje te takimeve te lidereve boteror ne G20, thane zyrtaret rus dhe amerikan.

Ko marreveshje e cila u finalizua pas takimit te lidereve ne Hamburg, poashtu mbledhi vendet e industrializuara dhe ato te zhvilluara, dhe te gjitha palet rane dakord per intervenim ne qetesim te situates.

Ekspertet rus, amerikan dhe jordanez jane pajtuar per nje memorandum mirekuptimi dhe per krijimin e nje zone sigurie ne regjionet Daraa, Quneitra dhe Suweida.

Sipas burimeve te Al Jazeeras, armepushimi ne keto zona fillon nga fillimi i dites sipas kohes lokale ne Damask. /MESAZHI/