Pse vitamina D mund t’ju shpëtojë jetën

0
Një studim i ri ka zbuluar se të paturit nivel të lartë të vitaminës D mund t’i ndihmojë gratë që të luftojnë kancerin e...

Mjaltë dhe qepë: Ilaçi më i mirë për kollën!

0
Jemi në një kohë kur viroza te stinës janë nëpër këmbë. Dhe menjëherë na shkon mëndja tek këshillat dhe kujdesi i gjyshes. Të gjithë...

Shkencëtarët: Çdo 6 sekonda vdes një duhanpirës

0
Në Nepal, paralajmërimet për dëmet e duhanit gjenden në 90% të paketave që shiten. Vdekjet që vijnë nga pirja e duhanit po rriten ndjeshëm kudo...

Lajme të mira nëse konsumoni 1 vezë në ditë

0
Të konsumuarit një vezë në ditë mban larg me 12 përqind goditjet në zemër. Të dhënat vijnë nga një studim i ri që hedh...

Testi i ri për gjetjen e kancerit

0
Kur kanceri zbulohet herët, kjo mund të bëjë dallimin mes jetës dhe vdekjes. Disa analiza të reja të gjakut mund të ndryshojnë mënyrën e...

Boronica e kuqe forcon zemrën dhe trurin

0
Nga lëngu deri te marmelata, boronicat e kuqe janë padyshim një super ushqim që i sjellin përfitime të shumta shëndetit. Boronicat e kuqe janë një...

Dëmet që shkaktohen nga pagjumësia

0
Pagjumësia për shumë kohë mendohej si çrregullim me pasojë depresionin. Kjo mund të përfshijë vështirësinë për t’ju zënë gjumi, zgjimet e hershme gjatë natës...

Frutat ulin dukshëm stresin

0
Situatat e stresit ndikojnë jo vetëm në ekuilibrin psikologjik, por në afate të gjata, mund të kenë ndërlikime fizike tek individët. Një faktor që ul...

Llojet e diabetit, simptomat dhe kurimi

0
Ekspertët thonë se janë rreth 549,000 njerëz në botë vuajnë nga diabeti, të cilët nuk e dinë akoma. Diabeti është gjendje që shkaktohet nga nivelet...

Rriten rastet me kancer të gjirit

0
Muaji tetor është muaj i vetëdijesimit nga sëmundja e kancerit të gjirit, një prej sëmundjeve më të shpeshta të regjistruara në Kosovë te gratë. Nëntëmujori...