Katër tërmete të forta trondisin Italinë

Të paktën katër tërmete të forta, me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter kanë tronditur sot pjesët qendrore të Italisë, njoftoi Ansa.

Tërmete në Itali janë regjistruar që nga mëngjesi, transmeton lajmi.net.

Sic u tha tërmeti ishte ndje edhe në Romë, ku më pas janë evakuuar metrot dhe shkollat.

Deri më tani nuk ka raporte për dëme të mundshme apo të lënduar.

Shërbimi Gjeologjik amerikan tha se tërmeti i parë një magnitudë prej 5.4 gradë goditi zonën në veri të qytetit Amatriçe, një të dytë, shkalle pak më të fortë tërmeti 5.7 gradë, e ndjekur rreth 50 minuta më vonë.

Pas 10 minutave u bë një tërmet i tretë, madhësia e së cilit ishte 5.3 gradë. Pas tij u ndjeu një tjetër tërmet.

Kryeministri italian, Paulo Gentiloni, tha se fatmirësisht dridhjet e forta të termetit nuk ka viktima.

Qyteti Amatriçe i cili është 100 kilometra në veri të Romës në gusht të vitit të kaluar ishte goditur nga një termet shkatërrues që vrau 300 persona dhe shkaktoi dëme të mëdha materiale, ku një numër i ndërtesave të vjetra u shkatërruan plotësisht.

Më pas dy tërmete të shkallës 5.5 dhe 6.1 në tetor goditën Amatriçën por nuk pati viktima në njerëz, edhe një termet i shkallës 6.5 ndodhi në tetor në të njëjtën zonë.

Kjo zonë javët e fundit është përfshirë nga bora e madhe. /Lajmi.net/