Makarona me kimë

Përbërësit:

3 thelpinj hudhër të qëruar

1 tufë selino

1 karotë

1 qepë e vogël

Disa gjethe dafine

2 lugë vaj ulliri

Gjysmë kg mish i grirë

2 lugë salcë domateje

Kripë, piper i zi dhe i kuq, borzilok

Domate të prera në copa dhe të shtypura

Makarona penne

Gjysmë tasi djathë parmixhan i grirë

Përgatitja:

Zini hudhrën, selinonë, karotën dhe gjethet e dafinës duke i shtuar sipër vajin e ullirit dhe prijini në copa të vogla pasi t’i nxirrni. Hidhini në një ene ku t’i skuqi duke i shtuar mishin e grirë salcën, kripën dhe piperin. Pasi t’i keni përzier hidhini sipër domatet e shtypura, borzilokun dhe makaronat penne të ziera.