A mund të kurohen venat me variçe?

Varices vuajtje burra dhe gra, të moshuar dhe të rinj. Kjo fatkeqësia nuk do të kursejë askënd … në qoftë se ka një predispozitë gjenetike për të. Dhe shumica e njerëzve janë të interesuar në të, ose ju mund të përgjithmonë të kuruar venat me variçe, kështu që venat fryrë blu dhe venat merimangë në një rrjetë në këmbët janë zhdukur përgjithmonë.

Në internet është një shumë e reklamave në këmbë “të lavdishme”, e cila të tregojë se sa shpejt kurë venat me variçe me përpjekje minimale. Vetëm për t’u dhënë atyre të holla, dhe çdo gjë do të jetë mirë.

Pra e di se varices – një, sëmundje kronike të pashërueshme. Nëse ju Dr. (kirurg vaskular ose fleboloh) vënë këtë diagnozë, e vetmja gjë që ju duhet – është që të mësojnë të jetojnë me të dhe të frenojnë zhvillimin e saj. Kjo është mjaft e vërtetë.

Le të fillojmë me diagnozën e saktë
A mendoni se venat merimangë në kofshë – është gjithmonë fillimi i venave me variçe? Gabim i madh! Ju duhet për të ardhur në takim me një specialist në sëmundjet e venave (flebolohu) ose kirurg vaskular, aty ju do të gjeni se neto e këmbëve, sidomos në krye të tyre thotë, në vend, ndërprerje të hormoneve në sistemin riprodhues të femrës.

Dhe kjo është kështu! Jo vetëm kontraceptive oral (gjilani) tërësisht e ndërron gratë hormonal, por disa sëmundje gjinekologjike. Pas vezoret prodhojnë këto hormonet e njëjta dhe problemet ovarian menjëherë të shfaqet në të gjithë trupin. Pra, do të dërgoj tek një gjinekolog venat merimangë, ku është testuar plotësisht.

Por nëse pjesa femër është e mirë, por ka balonë në këmbë të ulët ose të bëhet knotted venat fryrje, atëherë ndoshta kjo është fillimi i venave me variçe. Këto tregon të duhet për të ndaluar në rrënjë, si gjithmonë në zhvillim sëmundjeve kronike – dikush më shpejt, dikush më ngadalë. Por e kundërta nuk është. Por ka acarimin dhe komplikime, këtu ne mund të ndihmojnë veten e tyre duke ndjekur urdhërat e mjekut.

Run te mjeku është e nevojshme, nëse keni simptoma të tilla:

 • lodhje këmba, duke rritur edhe
  • Ndjenja e pakëndshme e plotësi në gjymtyrë të ulëta;
  • dhimbje të muskujve (sidomos muskujt viç dhe këmbë të vogla);
  • fryrë venat nën lëkurë (zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës);
  • njollë të lëkurës në këmbë;
  • dhimbje në ekstremitete më të ulët;
 • ënjtje që shfaqen rregullisht

Pse diagnoza mund të pyesni një mjek?
E pra, me sa duket, të gjitha shenjat janë të njohur, pse nuk diagnostikojnë dhe të fillojnë për të pirë tableta si këshilloi një mik apo fqinj? ..
Fakti se venat me variçe janë aq të keqe që manifestohet në të gjitha rrugët. Ju nuk mund të injorojë (nga rruga, të bëjë shumica e njerëzve ekspozuar veten ndaj rrezikut të sëmundjes së thellë venoz, ndihmon vetëm kur operacion). Ju mund të blej një të veçantë compression stockings dyqan, ata janë të shitur mbi counter.

Dhe kjo është fshij është se më nuk do të jetë në gjendje të identifikojë klasën e djathtë të compression. Unë tashmë e ka shkruar për atë që klasat janë rroba compression dhe si për të matur lart, shih seksionin Compression çorape.

Vetëm kur ju të vini e raportit të gabuar këmbë compression do të jetë një problem! Dhe ata që kanë sëmundje arterial, të veshur të brendshme compression kundërindikuar …

Prandaj, nuk do të jetë dembel, shkoni të konsultoheni me një mjek do të ju tregoj cilat pilula dhe çfarë kurse duhet të pini gels janë më të mirë dhe të ndihmojë në përcaktimin pëlhurë të klasës. E pra, në qoftë se është nisur rast, ai do të ofrojë një operacioni për të hequr venë.

Kirurgji për të hequr venat – i madh dhe i vogël

Great marrëveshje – kur të venë është hequr plotësisht. Mbajtur nën anestezi të përgjithshme, është treguar në mënyrë rigoroze, askush vetëm për kënaqësinë e bërë atë që ju nuk do.

Operacionet e vogla, ato janë quajtur “zyra” – një sclerotherapy (injeksion i një zam të veçantë në venë) ose koagulimit lazer, nganjëherë një kombinim i të dyjave.

Për shembull, variçe venë lazer trajtohet i madh dhe ngjitës shkumë është injektuar në një kurorë lidh enët e nënlëkurës dhe të thella. Kjo arrihet efektin e dëshiruar që vazhdon më gjatë.

Në fakt, të gjithë të njëjtën venë, si për të zam në mur, sepse pas kësaj venë mbetet e zhytur plotësisht. Por fakti që një vit nuk është “pop” pako në një tjetër vend. Pra, çështja nëse ne mund të shërojë plotësisht venat me variçe, përgjigje, për fat të keq – ose jo.

Dhe flebolohy dinë për të, kështu që një varg masash të dizajnuara për të shmangur ndërlikimet (phlebitis, ulcerat deje).

Si për të kuruar venat me variçe në shtëpi
E pra, tani ju ndoshta e kuptojnë se mjetet juridike popullore kurë variçe, uthull, homeopati, shushunjat dhe të tjera “duremarschinoy” (mos qeshni, kjo është Dr. kanë të bëjnë me trajtimin kombëtar) është e pamundur. Kjo është një humbje të parave dhe kohë të çmuar.

Koha në të cilën ju mund të bëni disa hapa të thjeshtë: tableta pije (venotoniky, vitamina), të veshur të brendshme compression, bëni ushtrime për këmbët … dhe vetëm atëherë mund të shmangur ndërlikimet e venat me variçe. Pra, nuk e “mashtrohen” reklamat mjet magjike e variçe venat nuk është shpikur ende../Mesazhi/