Vezët: Mënyra më pak e shëndetshme që nuk duhet t’i hani


Vezët janë padyshim një element kryesor në shumicën e kuzhinave në mbarë botën. Është një përbërës jashtëzakonisht i gjithanshëm dhe mund të shijohet në mënyra të ndryshme, nga zierja e pjekur deri te i fërguar dhe i skuqur. Por cila është mënyra më pak e shëndetshme që nuk duhet t’i konsumoni kurrë?

Pra, ndërsa vezët kanë shumë përfitime shëndetësore, ju do të përfitoni maksimumin prej tyre vetëm kur i përgatisni në mënyrë të shëndetshme. Kjo ndodh sepse disa metoda gatimi shtojnë kalori shtesë dhe heqin lëndët ushqyese nga vezët, gjë që ju jep më pak vlera ushqyese kur i shijoni ato.

Vezët – Mënyra më pak e shëndetshme që nuk duhet t’i konsumoni

Mënyra më e keqe për të shijuar vezët është t’i hani ato të gjalla. Disa njerëz zgjedhin të hanë vezë në këtë mënyrë, sepse është më e lehtë të përfshihen, për shembull, në një smoothie. Megjithatë, kjo mënyrë e konsumimit të tyre duhet shmangur me çdo kusht.

Ngrënia e vezëve të gjalla fillimisht ju vë në rrezik për salmonelën, ndërkohë që zvogëlon sasinë e proteinave që mund të thithni prej tyre. Gjithashtu duhet të shmangni pjekjen e vezëve në tepsi për kifle. Një mënyrë gatimi mjaft e përshtatshme, e cila pothuajse gjithmonë kërkon përdorimin e vajit për të parandaluar ngjitjen e vezëve në format e kifleve. Këto vezë duhet gjithashtu të gatuhen për një kohë të gjatë për t’u siguruar që ato të jenë gatuar siç duhet, gjë që mund të zvogëlojë sasinë e vitaminës D të pranishme në secilën vezë.

Mënyrat më të shëndetshme për të ngrënë vezë

Metodat e thjeshta të përgatitjes janë çelësi për të përfituar sa më shumë nga vezët tuaja. Sipas Healthline, vezët e ziera dhe shumë të ziera janë dy mënyrat më të shëndetshme për t’i ngrënë ato.

‘Healthline’ rekomandon gjithashtu të hani vezë me perime për të shtuar lëndë ushqyese. Nëse dëshironi të përdorni pak vaj kur i gatuani, zgjidhni ato që janë më të mirat për ju, si vaj ulliri ekstra i virgjër ose vaj avokadoje. Blini vezë kullotash dhe vezë organike kur është e mundur. Në fund, mos i zieni vezët. Edhe pse nuk dëshironi që vezët tuaja të jenë të gjalla, sepse ato paraqesin rrezik për salmonelën, gatimi i tyre për një kohë të gjatë do të zvogëlojë lëndët ushqyese të disponueshme për t’u përthithur nga trupi juaj.