Hirra, shëruese për mëlçinë dhe garantues i rënies në peshë

0
Hirra përman 16 lloje proteinash, cka e bwn atw tw pasur me minerale, vitamina, kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente...

Syfyri dhe iftari kur jeni për ngutë! (FOTO dhe RECEPTA)

0
Si pjesë e muajit të shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë në mbarë botën do të përmbahen nga ushqimi dhe uji, midis agimit dhe muzgut. Myslimanët...

Ja dieta me kokoshka

0
Dieta me kokoshka nuk është aspak e komplikuar, Duhet vetëm të mësoheni se kokoshkat e shtëpisë janë një haje e mirë për ju. Problemi kryesor...

Gjithçka që duhet të dini për llojet e ndryshme të sheqerit

0
Ëmbëlsuesi më i përdorur sot është padyshim sakaroza, sheqeri i bardhë i zakonshëm. Ai prodhohet nga panxhari i sheqerit ose nga kallami i sheqerit, por...

Kur mbyllet zyrtarisht epidemia Covid-19? Tregon mikrobiologu, Lul Raka

0
Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se nëse qytetarët nuk tregojnë kujdes dhe nuk respektojnë masat kundër koronavirusit vala tjetër e shpërthimit mund...

Bota sërish në izolim?! Koronavirusi i ri “mbërthen” të gjitha vendet, paralajmërohen masa të...

0
Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja...

Nigella Sativa L (FARA E ZEZE) alternativë potenciale kundër COVID-19?

0
Identifikimi i komponimeve nga Nigella Sativa si frenues/inhibitor të rinjë potencial ndaj koronavirus (Covid-19): Studim/perspektiv Molekular. Përhapja e pandemisë...

Ja si t’i dalloni llojet e puçrrave…

0
Ndonjëherë, puçrrat më të vështira për trajtim janë ato të cilat fare nuk janë puçrra. Kur t`i shohësh edhe nga afër, duken posi puçrra...

Sinjalet që jep trupi kur sheqeri në gjak është tepër i lartë

0
Trupi lëshon gjithmonë sinjale kur ka diçka që nuk shkon me të. Me kalimin e kohës, këto simptoma bëhen më të shpeshta...

Si të humbasësh peshë me limon të zier

0
Gjërat më të mira të përfshira në frutin e limonit janë antioksidantët dhe vitamina C. Ato mund të shkatërrojnë radikalët e lira të cilat...