SHSKUK: Po trajtohen rreth 610 pacientë me COVID-19 – 25 në gjendje të rëndë

0
Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 610 pacientë po marrin shërbimet shëndetësore në klinikat për COVID-19. 449 janë të konfirmuar pozitiv...

MIGRENA-MANIFESTIMET E SAJË

0
Dhimbjet e përsëritura të kokës i referohen modelit të migrenës ose ndryshimeve të tensionit arterial. Cilat çrregullime duhet të merren parasysh? Simptomet kryesore: Dhimbjet e kokës...

Zemaj i bindur se Kosova po e menaxhon pandeminë më mirë se vendet e...

0
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka ripërsëritur se Kosova është më mirë se vendet e rajonit e madje edhe më mirë se vendet me...

​Afër 170 mijë persona të prekur me COVID-19 deri më tani në Kosovë

0
160,749 persona janë prekur me COVID-19, që nga 13 mars 2020, dita kur u shfaqen dy rastet e para në Kosovë. Ndërkohë në të dhënat...

Ka një arsye të veçantë pse disa njerëz *vdesin* për ushqimet pikante!

0
Ne të gjithë njohim të paktën një person që i adhuron ushqimet pikante, madje edhe thjesht një spec djegës në veçanti. Për njerëzit, që...

A lejohet në Zvicer të dhurojnë gjak homoseksualet?

Në Zvicër, meshkujt që kanë kryer marrëdhënie seksuale me meshkuj, që nga viti 1977, kanë qenë të përjashtuar nga dhurimi i gjakut si masë...

Shprehitë e mëngjesit për të pasur funksion të mirë tretës

0
Pesë shprehi që mund t’i përfshijmë në rutinën tonë të mëngjesit duke filluar nga nesër dhe do të bëjnë mrekulli për funksionimin e duhur...

IKSHP: Nuk mund t’i testojmë të gjithë qytetarët brenda ditës

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) përmes një njoftimi për medie  u bën thirrje qytetarëve dhe individëve nga organizata të ndryshme që...

A është një dietë vegjetariane e shëndetshme për fëmijët?

0
Që nga viti 1995, numri i fëmijëve në dietë vegjetariane është rritur ndjeshëm, duke ngritur pyetjen nëse një zgjedhje e tillë është e sigurt...

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: Afër 15 mijë raste pozitive, 2000 aktive

0
Numri total i rasteve pozitive është 14.939 raste nga 60.913 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 611 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të...