Pse ndodhin ngërçet dhe kontraktimet Muskulare

0
Kontraktimet muskulare mund të jenë të parehatshme dhe acaruese, megjithatë në disa raste ato mund të sinjalizojnë një problem serioz shëndetësor. Kontraktimi në fjalë prek...

72-vjeçari shkodran i pasionuar me çiklizmin pedalon çdo ditë 40 kilometra

0
Aleks Dushi, 72- vjeçari nga Shkodra ka treguar për Euronews Albania sekretin që e mban në formë. Natyra, biçikleta dhe aktiviteti fizik e ndjekin çdo...

13 arsyet për të vrapuar

0
Me siguri keni dëgjuar për të mirat që sjellë vrapimi për ju, mirëpo nëse nuk keni filluar ende, motivohu nga këto 13 arsye që...

A e dini se çka duhet të hani para stërvitjeve?

0
Hani të paktën 1 ose 2 orë para ushtrimeve. Nëse dëshironi të digjni rreth 600 kalori atëherë synoni një ushqim që përmabë rreth 300...

Teknika “Tabata” ushtrimet që shkrijnë kaloritë për 5 minuta

0
Në një kohë kur njerëzit janë në kërkim për stërvitj efektive, me intensitet të lartë të trajnimit teknika Tabata është e përsosur. Kjo metodë është...

A mund të humbni peshë duke ecur?

0
Ecja Ecja është ndër gjërat e para që mësojmë në jetë. Është e pamundur për të llogaritur numrin e hapave që kemi bërë gjatë...

Si të biesh në peshë kur s’ke kohë për të shkuar në palestër

0
Hiqni dorë nga ideja “të gjitha ose asgjë” Çdo hap i vogël që bëni drejt një mënyre jetese më të shëndetshme ka rëndësi të madhe....

Një instruktore palestre thotë se ‘ecja është pjesa më e rëndësishme e stërvitjes së...

0
Pas tetë vitesh si instruktore palestre, dhe ndonjëherë duke kaluar mbi 4 orë në një biçikletë, Charlee Atkins, themeluese e Le Sweat në podcast-in...

5 ushtrimet që ju lehtësojnë dhimbjen e qafës dhe shpatullave

0
Dhimbja e qafës dhe e shpatullave të shtrënguara janë çështje shumë të njohura për shumë prej jush. Gjë e mirë është se nëse kjo...

Kangoo, kërcimi më argëtues që ju ndihmon të humbisni kilogramët e tepërt

0
Keni dëgjuar ndonjëherë për kërcimin Kangoo? Thuhet se është një ushtrim që thuhet se djeg dy herë më shumë kalori se ecja, ndërkohë që...