A e dini ndikimin e pastruesit të veshëve në dëgjim?

0
Pastruesit e veshëve po dëmtojnë rëndë fëmijët pasi aplikuesi i pambukut mund të shkatërrojë dëgjimin. Sipas një studimi nga Journal of Peadriatics, zbulohet se më...

Lulelakra, mbreti i perimeve!

0
Hap rrugën lakër, një tjetër super ushqim po fiton terren. Studimet më të fundit kanë treguar se ushqimet që shumë nga ne blejmë çdo...

6 sëmundjet që nuk e dinit se shkaktohen nga stresi

0
Stresi mund të shkatërrojë shëndetin. Dhimbjet e kokës bëhen më të shpeshta, keni vështirësi për të fjetur mirë dhe mund të ndikojë edhe tek...

Gjërat që duhet të bëni për të hidratuar lëkurën e fytyrës

0
Si ta mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të shmangni problemet klasike të thatësisë? Hidratojeni lëkurën, ruani nivelet normale të lagështisë në të dhe reduktoni...

Ilaci që shëron cdo gjë përvec vdekjes

0
HABETU SEVDA – FARA E BEREQETIT (fara e zezë) Allahu xh.sh. thote ne Kur’an: “…dhe asaj i eshte dhene çdo send…” (En Neml, 23) Profeti(s.aw.s) ka thene: “Me...

Limoni, aleati kryesor i bukurisë

0
Me një mijë virtyte, i njohur që në kohët e lashta për vetitë e tij me vlerë, limoni është shumë i freskët dhe i...

Pse nervozohemi kur jemi të uritur?

0
Kur ne jemi të uritur nervozohemi për shkak të mungesës së glukozës në gjak A keni ngrënë bukë sot? Nëse jo atëherë ju mund të...

Kosi si përcjellës i domosdoshëm i antibiotikut

0
Antibiotikët ndihmojnë për të luftuar infeksionet bakteriale në organizëm. Ato funksionojnë duke eliminuar bakteriet gastrointestinale e si rrjedhojë duke luftuar edhe disa sëmundje. Por problemi qëndron...

Shkaktari më i zakonshëm i kancerit? Thjesht fati i keq

0
Shumica e llojeve të kancerit shkaktohen nga gabime rastësore në kodin gjenetik, që ndajnë qelizat, ka zbuluar një studim i ri. Pavarësisht besimit të gjerë...

Ishemia kardiake, si mund të kontrollohet dhe trajtohet

0
Ishemia është vuajtja e qelizave të muskulit të zemrës për mungesën dhe furnizimin e tyre me oksigjen. Ishemia kardiake ndodh atëherë kur pllaka apo...