Intoleranca ndaj glutenit: Simptomat që të gjithë duhet t’i njohim

Nëntë simptoma tregojnë se ka një intolerancë ndaj glutenit në trupin tonë. Mësoni se cilat janë shenjat paralajmëruese.

Në prani të intolerancës ndaj glutenit, organet tona, si dhe cikli metabolik, i gjumit dhe i menstruacioneve, fillojnë të raportojnë probleme. Janë nëntë shenja që mund të na ndihmojnë të kuptojmë se diçka nuk shkon me trupin tonë. Ja cilat janë ato!

Simptoma e parë ka të bëjë me mungesën e hekurit, ose praninë e anemisë. Kur jeni intolerant ndaj glutenit, zorra nuk është në gjendje të përthithë disa lëndë ushqyese në mënyrën më të mirë të mundshme.

Në këtë rast, hekuri nuk përthithet më së miri; ndodhh që të ndiheni më të lodhur, të keni dhimbje koke të vazhdueshme dhe madje edhe artrit.

Simptoma e dytë që duhet të na alarmojë është pagjumësia. Nëse keni probleme me ankthin, migrenën e shpeshtë dhe depresionin, mund të keni një intolerancë të lehtë.

Edhe thonjtë dhe flokët preken: në disa raste, mund të vërejmë skuqje, kruajtje të vazhdueshme të lëkurës. Flokët këputen dhe thonjtë janë të brishtë.

Për fat të keq, intoleranca ndaj glutenit çon gjithashtu në një ndryshim të papritur në peshë. Në këtë drejtim, është inflamacioni i stomakut dhe zorrëve që do t’ju bëjë të humbni shumë peshë ose ta shtoni atë.

Simptoma e pestë e intolerancës është ADHD. Çfarë është ajo? Deficiti i vëmendjes dhe hiperaktivitetit.

Ta themi thjesht, do ta kemi të vështirë të përqendrohemi, nuk do të kemi vetëkontroll dhe shpesh ndërpresim aktivitetet tona normale ditore.

Një tjetër nga simptomat më të zakonshme janë problemet me zorrën. Ndër problemet, ju mund të raportoni kapsllëk, fryrje të stomakut, të përziera dhe diarre.

Për më tepër, sindroma e zorrës së irrituar është gjithashtu mjaft e zakonshme. Ka edhe çrregullime të mundshme të dhëmbëve. Kjo intolerancë është një problem real, e cila shkakton disa simptoma.

Për shembull, dhëmbët mund të kenë vështirësi në përthithjen e kalciumit. Prandaj, mund të keni kavitete, patologji të zgavrës me gojë ose mbindjeshmëri ndaj smaltit.

Ndër simptomat e intolerancës, është e pamundur të mos përmenden të gjitha çrregullimet hormonale që mund të shkaktojë. Tek gratë, cikli menstrual ka tendencë të rritet. Sidoqoftë, te burrat prania e akneve dhe puçrrave është e përhapur.

Simptoma e nëntë dhe e fundit që sinjalizon intolerancën ndaj glutenit janë sëmundjet autoimune. Sëmundjet më të zakonshme janë çrregullimet e tiroides dhe mëlçisë, skleroza e shumëfishtë, diabeti, sëmundja e Crohn.

Kushtojini gjithmonë vëmendje sinjaleve që trupi ju dërgon. Trupi ynë është një makinë e përsosur që punon në mënyrën më të mirë. Sidoqoftë, kur ai ka probleme, ai komunikon me ne përmes simptomave.