Polonia: Lukashenko po përdor fëmijët në krizën migratore kufitare

0
Përfaqësuesi i Përhershëm polak në Bruksel u tha vendeve anëtare të BE-së se Bjellorusia po përdor fëmijët në një përpjekje për të destabilizuar BE-në...

Donatorët ndërkombëtarë kërkojnë mënyra për të ndihmuar afganët

0
Në një konferencë urgjente këtë javë, Bashkimi Evropian premtoi më shumë se 1 miliardë dollarë ndihma humanitare për Afganistanin dhe vendet fqinje, ndërsa Kombet...

Turqishtja do të mësohet në një nga gjimnazet më të vjetra dhe rrënjësore të...

0
Në Gjimnazin Filologjik të Beogradit, një nga gjimnazet më të vjetra dhe rrënjësore në Serbi, do të mësohet turqishtja. Një protokoll bashkëpunimi u nënshkrua midis...

Kapet sasi rekord heroine në Australi, sekuestrohen 450 kg me vlerë 104 mln $

0
Agjencitë policore në Australi njoftuan të shtunën se kanë sekuestruar ngarkesën më të madhe me heroinë të kapur ndonjëherë në vend, me vlerë 104...

Eurostat: Rreth 100 milionë qytetarë në BE përballen me rrezikun e varfërisë

0
Rreth 100 milionë qytetarë në Bashkimin Evropian u përballën me rrezikun e varfërisë vitin e kaluar. Zyra Evropiane e Statistikave (Eurostat) ka publikuar të dhëna...

FT: Çfarë po e shkakton krizën energjetike të Evropës?

0
Pavarësisht nëse jetoni në Evropën kontinentale apo Britaninë e Madhe, gazi natyror që po ngroh shtëpinë tuaj këtë tetor po kushton të paktën 5...

Virusi Nipah, një kërcënim i ri pandemik

0
Përderisa bota vazhdon të përballet me COVID-19, ekziston një virus tjetër që është një nga kërcënimet e ardhshme pandemike, paralajmëron një shkencëtar i cili...

Mbi 1,000 viktima me koronavirus në Rusi

0
Rusia ka raportuar të shtunën 1,002 vdekje të lidhura me koronavirus, njëherësh shifrën më të lartë prej kur ka shpërthyer pandemia. Rastet e reja me...

Erdoğan: Duam të arrijmë 50 miliardë dollarë në tregtinë me Gjermaninë

0
Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan ka thënë se Turqia dëshiron të çojë në 50 miliardë dollarë vëllimin tregtar me Gjermaninë, raporton Anadolu Agency (AA). "Shpresoj...

Indonezi, 11 nxënës mbyten gjatë një aksioni të pastrimit të lumit

0
Në provincën indoneziane Java Perëndimore, 11 nxënës që morën pjesë në pastrimin një lumi u mbytën, transmeton Anadolu Agency (AA). Zyrtarët lokalë thanë se 150...