Protestohet kundër përdorimit të robotëve në luftë

0
Shkencëtarët dhe studiuesit e teknologjisë së përparuar kanë shprehur protesta mbi përdorimin e inteligjencës artificiale për qëllime ushtarake. Mijëra të punësuarve në Google, duke përfshirë...

Shkollat finlandeze tani kanë robotët si mësues

0
Elias, mësuesi i ri i Anglishtes në një shkollë në Finlandën jugore, ka durim të pafund, asnjëherë nuk e bën një nxënës të ndjehet...

Zyrtare: Google Maps tani edhe në gjuhën shqipe

0
Katërmbëdhjetë vjet më parë, Google Maps dukej shumë ndryshe, dhe ishte vetëm në gjuhën angleze. Por shërbimi i famshëm i hartave digjitale është shumë më...

Aplikacioni mobil është më i saktë se ekzaminimi mjekësor

0
Një aplikacion i ri që përdor funksionin e aparatit të telefonit ka rezultuar më mirë se ekzaminimi tradicional fizik për të vlerësuar rrjedhjen e...

Apple-Intel mund të marrë fund

0
Apple synon që brenda pak viteve të bëhet edhe më shumë “origjinale” duke hequr dorë nga palët e treta. Sipas asaj që raporton “Bloomberg” kompania...

Samsung Galaxy Note 9 vjen me mbështetje 5G

0
Kompania Samsung mund të implementojë mbështetjen 5G në modelin e ardhshëm Galaxy Note9. Raportimet nga Koreja Jugore bëjnë të ditur se Samsung do të shfrytëzojë...

Skandali i Facebook, edhe pasi ta keni fshirë llogarinë ju gjurmon nëpërmjet internetit dhe...

0
Rrjeti i fuqishëm ad-targeting i Facebook-ut mund të ju gjurmoj në internet edhe pasi ta keni fshirë llogarinë tuaj në rrjetin social. Skandali i fundit...

Apple prodhon në mënyrë sekrete ekrane MicroLed

0
Apple është duke prodhuar në mënyrë sekrete ekrane me rezolucion Full HD MicroLED, të cilat janë më të ndritshme, më të holla dhe me...

Asus ZenFone 5 i ngjashëm me iPhone X

0
Një nga trendet e këtyre muajve të fundit është përshtatja me nivelin e iPhone X nga telefonat Android. Të tillë si Leagoo S9, Asus ZenFone...

Facebook ua mbyllë faqen ekstremistëve islamofob

0
Kur bëhet fjalë për respektimin e kushteve të përdorimit, Facebook është i ashpër dhe nuk toleron shkeljen e tyre. Viktimë e radhës e politikës së...