Arsyjet pse duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes

0
Keni dëgjuar shpesh që një pjesë e mirë e njerëzve që merren me aktivitet fizik apo personazhe të njohur e nisin mëngjesin me një...

Pasojat E Mungesës Së Zinkut

0
Zinku është një nga mineralet më të nevojshme për organizmin Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë diare, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të...

Çaji për gjumin të Ëmbël

0
Nëse keni kaluar një ditë të lodhshme, stresuese të mbytur në punët e përditshme, e doni të gjeni qetësinë shpirtërore mos shkoni më larg...

Covid-19, afër 2 mijë vdekje që nga rastet e para në Kosovë

0
Që nga fillimi i pandemisë në Kosovë, me Covid-19 kanë humbur jetën 1 mijë e 967 pacientë. Numri total i rasteve pozitive është 96.896...

Çaji i dafinës me kanellë për rënien e shëndetshme nga pesha

0
Ka raste që pavarësisht ushqyerjes së shëndetshme apo aktivitetit fizik, njeriu e ka në dukje të pamundur të humbasë kilogramët e tepërt. Në raste të...

Si ndikojnë Oraret e gjumit në tretjen e ushqimit dhe shëndetin e stomakut

0
Mjekët paralajmërojnë se ndryshimet e orareve të gjumit kanë një ndikim të fortë në metabolizëm. Sipas tyre, çdo vonesë e mundshme në zbatimin e një...

Ja disa ushqime që duhen shmangur sepse përkeqësojnë tiroiden

0
Luhatjet emocionale, lodhja dhe irritimi shpesh tregojnë një problem me gjëndrën tiroide, e cila rregullon mënyrën e çlirimit të hormoneve dhe rregullon metabolizmin. Një nga...

“Një e treta e personave që i mbijetuan COVID-19 vuajnë nga çrregullime mendore”, zbulon...

0
Të paktën një e treta e personave që kanë kaluar COVID-19 trashëgojnë simptoma afatgjata të çrregullimeve të shëndetit mendor, thuhet në një studim të...

Shenjat e paradiabetit dhe problemet që shkaktohen te shëndeti i veshkave

0
Paradiabeti është një gjendje tranzitore nga ku trupi kalon plotësisht në sëmundjen e diabetit. Para shfaqjes së kësaj sëmundje njerëzit zakonisht preken nga paradiabeti. Ky është...

Faktet mbi Polenin

0
Konsumi i polenit ul lodhjen dhe rrit kapacitetin intelektual Poleni i bletës është një produkt natyral që nxirret nga shumica e bimëve me lule, vlerat...