Injorimi i këtyre simptomave në gji po ua merr jetën mijëra grave

0
Qindra gra kanë humbur jetën nga një gabim i thjeshtë – neglizhimi i ekzaminimit sistematik të gjirit. Sekretarja e shëndetit, Jeremy Hunt, zbuloi se 450.000...

Përfitimet shëndetësore të mollëve jeshile

0
Përmbajnë fibra dietike: kjo gjë ndihmon në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve dhe në këtë mënyrë nxitet proçesi i përgjithshëm i tretjes. Ulin rrezikun e...

Shtim alarmant i sëmundjeve psikike të shkaktuara nga stresi në punë

0
Stresi në punë ka shkaktuar rritje të madhe të rasteve të sëmundjeve gjatë viteve të fundit, shkruan sot gazeta “NZZ am Sonntag”. Të dhënat më...

OBSH përcakton qytetet më të ndotura në Evropë

0
Nëntë në çdo 10 persona kudo në botë, thith ajër që mban nivele të larta ndotjeje me pjesën më të madhe të kryeqyteteve evropiane,...

Pse duhet të hani në orën e njëjtë çdo ditë

0
Dinamika e jetës nganjëherë na kushtëzon që të mos ushqehemi me rregull, e aq më pak të ushqehemi çdo ditë në një njëjtën kohë. Mirëpo,...

Si t’i dalloni dredhëzat e freskëta

0
Dredhëzat nuk janë vetëm të shijshme, por ato përmbajnë edhe shumë elemente të rëndësishme dhe të nevojshme për trupin. Megjithatë nuk është e thjeshtë që...

Si t’i kalojmë krizat nga migrena

0
Mund të duket e habitshme por shkaku i saktë i migrenës është ende i panjohur. Këto dhimbje koke të forta, shpesh herë nga njëra anë...

Ja çfarë i shkaktojnë trupit tuaj ushqimet e shpejta

0
Bakteret në zorrë duket të jenë forca shtytëse pas inflamacionit që çon në ‘dhimbje dhe lot’ të dhimbshëm të eshtrave të njerëzve me mbipeshë. Osteoartriti...

Zbulohet origjina e skizofrenisë

0
Gjendet në tru vatra i skizofrenisë, ose bashkësia e zonave të përfshira në shtrembërimin e perceptimeve tipike të kësaj sëmundje. Ky studim i publikuar në...

Truri dëmtohet nga qëndrimi i gjatë ulur

0
Një mënyrë jetese sedentare dëmton jo vetëm humorin, por edhe trurin. Hulumtimet e reja konfirmojnë atë që studimet e tjera kishin thënë kohë më...