OKB, shtyhet votimi i rezolutës për armëpushim në Siri

0
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka hasur sërish vështirësi në miratimin e një rezolute për arritjen e armëpushimit në Siri, votim që...

BE-ja më e gatshme për anëtarësime të reja nga Ballkani

0
Bashkimi Evropian është gjithnjë e më i gatshëm të shqyrtojë anëtarësimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor në bllokun evropian, që do të ndihmonte në...

Erdoğan: Brenda 17 vjetëve, Turqia mbolli 4,5 miliardë fidanë

0
Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan njoftoi se brenda 17 viteve, sipërfaqen pyjore të vendit e kanë rritur në 22,6 milionë hektarë,...

OKB thirrje për muslimanët e Arakanit

0
ANKARA (AA) - Zyrtari i Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), Volker Türk, ka bërë thirrje që të sigurohet kthimi...

Trump nis fushatën nga Florida: Nuk do t’iu zhgënjej

0
Presidenti i SHBA-së Donald Trump zyrtarisht e nisi fushatën në Florida për zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 3 nëntor 2020,...

Gabimi i pilotëve po hetohet si shkak i ngjarjes tragjike në Moskë

0
Hetuesit rusë po e shyqrtojnë gabimin e pilotëve si shkak të mundshëm të djegies së një aeroplani të kompanisë Aeroflot në aeroportin...

Forcat e Asadit të pamëshirshme edhe në Ramazan, presin iftarin për të sulmuar

0
Regjimi i Bashar al Asadit në Siri vazhdon sulmet edhe gjatë muajit të Ramazanit kundër rajoneve Türkmendağı dhe Xhebel akrad, në rajonet periferike të...

HRW: Shkatërrimi i ndërtesave në Gaza nga Izraeli përbën krime lufte

0
Grupi ndërkombëtar i të drejtave të njeriut, Human Rights Watch (HRW), tha se shkatërrimi i katër ndërtesave të larta nga Izraeli gjatë ofensivës së...

Covid-19: Gjermania në valën e katërt

0
Gjermania ka filluar valën e saj të katërt të infeksioneve me koronavirus, sipas raportit të fundit nga agjencia e vendit për kontrollin dhe parandalimin...

Specie të panjohura në Antarktidë

0
Njerëzimi mbase s’ka përse kërkon mes yjeve për jetë aliene, pasi kjo mund të gjendet në Tokë. Sipas një studimi australian, në shpellat e ngrohta...