MSh-ja thotë se ka teste të mjaftueshme, sonte arrijnë 2 mijë sosh

0
Ministria e Shëndetësisë, ka bërë të ditur se sonte do të arrijnë në Kosovë edhe 2 mijë teste të reja teksa ka bërë të...

Lëng domatesh në mëngjes, përfitimet e mëdha për organizmin

0
Përfitimet që vijnë nga konsumi i lëngut të domates i atribuohen vitaminave dhe minerale që ofron vetë domatja. Nga të gjithë ushqyesit që ofron...

11 pacientë me koronavirus më Kosovë në oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive

0
Në Klinikën Infektive- QKUK, sot me 17/04/2020, gjenden të hospitalizuar gjithsej 65 pacientë.. Prej tyre, të sëmurë me Covid 19 janë gjithsej 52 raste.Klinika është...

Sot lirohen 5 pacientë të shëruar me koronavirus, 2 në gjendje të rëndë

0
Sipas raportit ditor të Klinikës Infektive, sot me 17.04.2020, janë  hospitalizuar 52 raste me Covid- 19. Sot, do të lirohen edhe 5 pacientë të shëruar...

17 persona nga stafi shëndetësor janë të infektuar me Covid-19 në Kosovë

0
Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu, ka deklaruar se janë 17 persona nga stafi shëndetësor të cilët janë të...

Danimarka i rikthehet normalitetit, rihapen shkollat me “distancë mes nxënësve”

0
Danimarka ka kthyer sërish fëmijët në shkollë, fill pasi u mor vendimi për lehtësimin e kufizimeve nga koronavirusi duke u bërë kështu i pari...

Lista me ushqimet e shëndetshme që treten lehtë dhe mbajnë trupin në formë

0
Mund të tingëllojë e çuditshme por shijimi i një ushqimi është tërësisht në ‘duart’ e stomakut. Mënyra se si stomaku përballet me një ushqim...

Vlerat e specave, si ndryshojnë sipas ngjyrave

0
Specat janë burimi më i mirë i Vitaminës C, por kur vjen puna te ngjyrat, ato ndryshojnë. Përse specat jeshilë janë më të lirë...

Xhenxhefil, karrota, portokalle, njihuni me lëngun magjik për organizëm të fortë

0
Pirja e lëngut të karrotës, portokallit dhe xhenxhefilit është fantastik në shije ndërsa i dhuron organizmit vlera të panumërta shëndetësore. Në këtë artikull të...

Shkencëtarët: Vaksina e Covid-19 mund të jetë gati në shtator

0
Sarah Gilbert, profesoreshë në Universitetin e Oksfordit, po punon për një vaksinë kundër koronavirusit dhe ndoshta mund të jetë e gatshme për përdorim publik...