SBASHK pret deri të premten për paga

0
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës do të pres deri të premten për të parë nëse do të ekzekutohen pagat e mësimdhënësve...

Kërkohet paraburgim ndaj të dyshuarve për dhunimin e dy të miturave në Gjakovë

0
Prokuroria Themelore në Gjakovë ka kërkuar paraburgim ndaj dy të dyshuarve për dhunimin e dy vajzave të mitura në Gjakovë të martën. Sipas Prokurorisë më...

Kurti e Vuçiq pritet të takohen në tetor

0
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se ka pritje që gjatë muajit tetor të ketë takim Kurti-Vuçiq por sipas tij nuk është e...

SBASHK-u paralajmëron mbledhje të anëtarësisë nëse Qeveria nuk ua ekzekuton rrogat deri në orën...

0
Qeveria e Kosovës dhe SBASHK-u kanë vazhduar edhe sot përplasjet në distancë lidhur me çështjen e mosekzekutimit të pagave për muajin shtator për mësimdhënësit. Ministri...

Dhunimi i dy vajzave në Gjakovë – viktimat janë të mitura, ndërsa të dyshuarit...

0
Dy vajzat të cilat raportuan të martën në Gjakovë se janë dhunuar seksualisht janë të mitura, ndërsa dy personat të cilët janë arrestuar në...

Komunat i kërkojnë Qeverisë urgjentisht t’i ekzekutojë pagat e mësimdhënësve

0
Bordi i Asociacionit të Komunave të Kosovës ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që urgjentisht të ekzekutojë pagat për mësimdhënësit që ishin në grevë...

Tri raste të dhunimit në 24 orët e fundit në Kosovë

0
Në 24 orët e fundit në Kosovë janë raportuar tri raste të dhunimit. Në Gjakovë është raportuar për dy raste dhe në Ferizaj një. Në Gjakovë...

Kompensimi i orëve të humbura në arsim, MASHTI dhe SBASHK-u sërish me mospajtime

0
Ndonëse që tri ditë ka nisur procesi mësimor pas grevës pesëjavësh në arsim, sërish janë shfaqur mospajtime ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Sindikatës së...

SBASHK i përgjigjet Nagavcit: Ekziston vendimi, orët e humbura nuk i zëvendësojmë

0
Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci ka marrë vendim për plotësimin dhe ndryshimin e kalendarit të vitit shkollor 2022/2023, duke paraparë këtu...

MASHTI merr vendim, nga kjo e shtunë nis kompensimi i orëve të humbura gjatë...

0
Ministria e Arsimit ka nxjerrë vendimin për plotësimin dhe ndryshimin e vitit shkollor 2022-2023. Sipas këtij vendimi ditët e humbura gjatë grevës së SBASHK-ut, do...

Disa nga mënyrat kur trupi juaj ju tregon se diçka nuk...

0
Kjo është arsyeja pse duhet t’i kushtoni vëmendje veseve të ndryshme që shfaqen papritur. Dëshira për të ngrënë akull ose për të ngrënë diçka më...