Policia kufitare arreston dy të dyshuar dhe parandalon kontrabandën me armë dhe mallra

0
Departamenti Policisë Kufitare në vazhdën e angazhimeve dhe planifikimeve operacionale, për luftimin dhe parandalimin e veprimtarive kriminale, përfshirë krimet trans-kufitare ka iniciuar disa raste...

Ushtarët amerikanë vazhdojnë trajnimin e pjesëtarëve të FSK-së

0
Ushtarët amerikanë janë duke vazhduar me trajnimin e pjesëtarëve të FSK-së. Së fundmi sipas njoftimit nga Ambasada Amerikane dje ushtria amerikane kanë bërë trajnimin e...

Ish-oficeri Derek Chauvin shpallet fajtor për vrasjen e George Floyd-t

0
Ish-oficeri Derek Chauvin është shpallur fajtor për të gjitha tre akuzat për vrasjen e afro-amerikanit George Floyd, raporton Anadolu Agency (AA). Ish-oficeri Derek Chauvin zgjodhi...

Talebanët nuk shkojnë në Stamboll, shtyhet konferenca e paqes për Afganistanin

0
Konferenca e paqes e sponsorizuar nga SHBA për Afganistanin që do të mbahej në Stamboll u shty për shkak se talebanët refuzuan të merrnin...

Maqedonia e Veriut kërkon vaksinat ruse Sputnik të prodhuara në Serbi

0
Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut do të bëjë një marrëveshje me autoritetet shëndetësore serbe për furnizimin me vaksina ruse Sputnik V, të...

Gjenocidi në Ruandë, Franca fajtore për masakrimin e 800 mijë personave

0
Historianët francezë, të një ekipi të emëruar nga vetë presidenti Macron, kanë konfirmuar se Franca është përgjegjëse për gjenocidin e kryer në Ruandë në...

Turqia dhe Greqia vazhdojnë me përpjekjet e ndërtimit të besimit

0
Turqia dhe Greqia janë pajtuar të vazhdojnë bisedimet për masat e ndërtimit të besimit, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministria e Mbrojtjes e Turqisë në twitter...

Guterrez për klimën: “Jemi në buzë të humnerës”

0
Viti 2020 ishte një nga tre vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë dhe u karakterizua nga zjarre, thatësira, përmbytje dhe shkrirje akullnajash, thuhet...

Suedi, në javët e fundit 5 gra të vrara nga burra

0
Kryeministri i Suedisë, Stefan Lofven, ka bërë të ditur se të paktën pesë gra janë vrarë nga burra në javët e fundit në vend,...

Zgjidhet lideri i ri i Partisë Komuniste të Kubës

0
Partia Komuniste në Kubë ka zgjedhur liderin e ri i cili do të zëvendësojë Raul Castron në krye të saj. Lideri i ri do të...