Daçiq ankohet në OKB për arrestimin e Gjuriqit, por kërkon vazhdimin e dialogut

0
Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, duke folur në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku po diskutohet për raportin e fundit mbi...

Miratohet nisma për anëtarësim të Kosovës në INTERPOL

0
Në mbledhjen e sotme të Qeverisë është miratuar në parim nisma për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL. Zëvendësministri në detyrë i Punëve të Brendshme, Behar...

Sirianët po kthehen në vendlindje për të pritur Kurban Bajramin

0
Që nga 18 gushti, rreth 18,000 refugjatë sirianë në Turqi janë kthyer në vendin e tyre të origjinës për të pritur Kurban Bajramin me...

Banka Botërore i jep Kosovës 22 mln euro hua për sigurimin e ujit

0
Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe drejtori i Bankës Botërore për Kosovë Marco Mantovanelli, nënshkruan sot Marrëveshjen për Hua me Bankën Botërore për financimin...

Amnesty International e dëshpëruar me vendimin e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë për shaminë

0
Me këtë vendim punëdhënësve u lejohet që të ndalojnë edhe mbajtjen e shamisë dhe hixhabit të punonjësve myslimane.Zyra suedeze e Amnesty International (AI) është...

Erdoğan: Turqia nuk ka asnjë problem me NATO-n

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, duke theksuar se dëshirojnë të hapin një korridor për dërgimin e ndihmave humanitare në qytetin Halep të Sirisë...

Turqi, ndalohet nga policia vëllai i Fetullah Gylenit

0
Ndalohet në qytetin Izmir të Turqisë, Kutbettin Gylen, vëllai i kreut të organizatës terroriste FETÖ, Fetullah Gylen, raporton Anadolu Agency (AA). Ekipet e departamentit të...

Mbi 3.300 palestinezë të vrarë gjatë qeverisjes së Netanyahut

0
Më shumë se 3.300 palestinezë, përfshirë shumë gra dhe fëmijë, kanë rënë dëshmorë nga sulmet e forcave izraelite, ndërsa mijëra të tjerë janë plagosur,...

Sot mot me diell dhe vranësira

0
Këtë të shtunë në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me diell dhe vranësira të pjesshme. Sipas Institutit Hidrometeorologjik, vranësirat ditën e shtune...

Erdogan: Ne po ecim drejt të ardhmes duke u forcuar

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është shprehur se Turqia nuk ka krizë dhe po ecën drejt të ardhmes duke u forcuar, raporton Anadolu...