Sfidat dhe peripecitë përballë zhvillimeve të reja

0
Kur vjen çështja tek elementi shqiptar, ka të ngjarë që sentimenti antishqiptar të jetë edhe më tej tejet i madh në këtë vend. Gati...

Voto lokalisht, por duke menduar mbarëshqiptarisht!

0
Shqipëria sot voton. Pra sot ajo do dëshmojë nëse asaj i parapëlqejnë ata që e rrënojnë të shkuarën shqiptare, nëse e ka kuptuar apo...

Në pritje të liderit dhe ruleti rus

0
Sa here qe vjen koha e zgjedhjeve, bindem qe hala jena tu mendu me emocione e jo me koke. Jemi hala fansa te thjeshte,...

Bllokada e qëllimshme ndërshqiptare

0
Nuk besohet se shqiptarët do të kenë një konsensus për kërkesat e tyre gjatë ndryshimeve kushtetuese. Nëse 20-përqindëshi do të qëndrojë me vite, rasti...

Pse duhet mivjeçarin e ri ta nisë presidenti Rexhep Taip Erdogan?

0
Në çështjen e zgjedhjes së një kandidati për mivjeçarin e ri, ka disa arsye që mund të japin mbështetje për kandidaturën e Presidentit Rexhep...

Gjykata Speciale e përmbys historinë e Kosovës!

0
Askush në Kosovë nuk e ka pritur që në Gjykatën Speciale në Hagë njëri prej krerëve të UÇK-së të thotë se PO, ka urdhëruar...

Përfundimi i Kushtetutës

0
Nëse tani, pas 30 viteve, nuk është koha e përshtatshme për ta pranuar realitetin e gjuhës shqipe, kur do vijë ajo kohë? Reagimi i...

Demitizimi i luftës çlirimtare

0
Kur iu dorëzuan Gjykatës së Hagës Thaçi e Veseli, takova një veteran tek po qante. Veterani në fjalë nuk ka përfituar asgjë nga lufta...

Asgjë e re në tri frontet shqiptare

0
Derisa zgjedhjet do të sillnin ndryshim në Maqedoninë e Veriut, kjo gjë nuk besohet se do të ndodhë në Shqipëri, në frontin e dytë,...

Tetë vjet nga konflikti në “Lagjen e Trimave” – u mor vesh se kush...

0
U bënë tetë vite nga konflikti i armatosur në ‘Lagjen e Trimave’ në Kumanovë’ ku humbën jetën tetë pjesëtarë të MPB-së së Maqedonisë dhe...