Bitcoin vendos rekord të ri

0
Investitorët e shohin debutimin e Coinbase si një objektiv madhor pas shumë vitesh skepticizëm nga Wall Street dhe autoritetet rregullatorë. Bitcoin u ngjit në një...

Gabimi në softuer rrezikoi sigurinë e pasagjerëve që fluturuan me Boeing 737

0
Nuance është blerja më e madhe e Microsoft që prej 2016-ës kur afroi Linkedin për 26 miliardë dollarë. Ditën e Hënë Microsoft lajmëroi blerjen e...

Gabimi në softuer rrezikoi sigurinë e pasagjerëve që fluturuan me Boeing 737

0
Të gjitha pasagjeret femra, u klasifikuan si fëmijë e jo të rritura në fluturimin Tui. Një “e metë e thjeshtë” e shkaktuar nga një defekt...

Pse “shtëpitë e gjelbra” po shihen si e ardhmja në Afrikën e Jugut?

0
Një ekip arkitektësh e studentësh nga Afrika e Jugut janë fitues të një konkursi të zhvilluar në qytetin bregdetar Kejptaun, i cili përqendrohet tek...

Kina i vendos gjobë 2.7 mld dollarë gjigantit ‘Alibaba’

0
Autoritetet kineze kanë gjobitur grupin Alibaba me 2.75 miliardë dollarë, për shkelje të rregullave kundër monopolit dhe për abuzim me pozicionin dominant, duke shënuar...

Facebook fillon me testimin e kopjes së Cloubhouse

0
Përveç kësaj përdoruesit mund të zgjedhin edhe të përdorin video. Fokusi i aplikacionit janë njerëzit që duan të përmirësojnë aftësitë e tyre profesionale. Ditën e...

Pas 14 vitesh OneDrive lançon një version 64-bit

0
Versioni i ri sipas Microsoft do të ndihmojë në transferimin e skedarëve të mëdha duke qenë se sistemet 6-bit mund të aksesojë më shumë...

SHBA sanksione prodhimit të superkompjuterëve nga Kina

0
Ditën e Enjte tre kompani dhe katër filiale të Qendrës Kombëtare të Superkompjuterëve në Kinë u vunë në listën e zezë të SHBA. Shtetet e...

Pinterest do të paguajë influencerët

0
Në mënyrë të ngjashme TikTok është përpjekur të joshë influencerët përmes një mbështetje financiare prej 200 milionë dollarë. Nga të gjitha platformat e media sociale,...

Pas mbylljes së biznesit LG premton 3 versione Android për telefonët në përdorim

0
Tani kompania Koreano-Jugore tha se modelet e segmentit të lartë premium nga LG do të marrin tre versione madhore të Android ndërsa ato buxhetorë...