10 arsye me vlerë pse duhet të hani fara kungulli

0
Thuajse të gjithëve iu ka ndodhur që teksa pastrojnë kungullin i flakin edhe farat. Mirëpo diçka e tillë është e gabuar dhe më poshtë sjellim dhjetë arsye...

Ushqimet që shërojnë migrenën

0
Migrena është si një mysafir i padëshiruar i cili vjen pa paralajmërim dhe me vështirësi largohet. Nëse vuani shpesh nga dhimbjet e kokës, atëherë e dini...

Ja çka përfitoni nëse hani molla

0
Molla konsiderohet si një nga frytet më të kultivuara dhe më të konsumuara në botë dhe vazhdimisht është thirrur si një frut magjik. Mollat janë...

Testi i ri i gjakut mund të detektojë më shumë se 20 lloje të...

0
Një test i ri gjaku mund të kapë më shumë se 20 lloje të ndryshme të kancerit, sugjerojnë studimet. Shkencëtarët e Universitetit të Harvardit krijuan...

Humbja e peshës është çelësi për ta luftuar diabetin e tipit 2

0
Tipi 2 i diabetit dhe mbipesha janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën. Personat që janë mbipeshë apo obezë kanë rrezik më të madh ta zhvillojnë tipin 2...

Fëmija ka kollë, si ta qetësojmë?

0
Kolla përbën një mekanizëm mbrojtës natyral, për lirimin e rrugët e frymëmarrjes nga ngacmime të ndryshme; të thjeshta (tymra, gazra, pluhura etj) ose problematike...

Ushqimet që duhet të konsumoni për një shëndet të mirë në vjeshtë

0
Kalimi nga stina e nxehtë e verës në freskinë e ditëve të vjeshtës është një moment i rëndësishëm për organizmin tonë. Temperaturat më të ulëta...

Bima e rrallë që rritet në Shqipëri, kushton deri në 3 mijë euro

0
Rreth 3.000 Euro për një kilogram tartuf dhe në Shqipëri kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht. Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit...

Kosova shpërfill alarmin rreth rreziqeve nga cigaret elektronike

0
Autoritetet në Kosovë nuk kanë ndërmarrë ndonjë veprim në lidhje me alarmet nga disa vende për rreziqet që po shkakton përdorimi i cigareve elektronike. Aktualisht,...

E rrezikshme: Asnjëherë mos vloni ujin disa herë

0
Nëse vloni një herë ujë, bëhet më i pastër dhe më i sigurt për ta pirë, por nëse përsërisni procesin edhe një herë, rrezikoni...

Ky frut ndihmon me pagjumësinë

0
Ngrënia e kivit një orë para gjumit ndihmon në luftimin e pagjumësisë, kanë zbuluar studiuesit. Ky frut është i pasur me lëndë ushqyese dhe ka...