Suedia vendosë për shërbim të detyrueshëm ushtarak

0
Suedia ka vendosur që të rivendosë shërbimin ushtarak të detyrueshëm, pasi e pezulloi atë në vitin 2010. Suedia, e cila tashmë dy shekuj nuk është përfshirv...

Ish-kryeministrit izraelit, Olmert i rritet dënimi me burg edhe për 8 muaj

0
JERUSALEM (AA) – Gjykata e Lartë në Izrael refuzoi apelin e ish-kryeministrit izraelit, Ehud Olmert i cili është dënuar me burgim për përfshirje në...

SHBA, edhe një afro-amerikan i vrarë nga policia

0
NEW YORK (AA) – Një polic amerikan ka qëlluar për vdekje afro-amerikanin 38 vjeçar, Alfred Okwer Olango i cili në dorë mbante cigare elektronike,...

FOTO: Mjerimi ne Aleppo

0
Fotografite: Anadolu Agency/Getty Images   t  

Trazira mes Indisë dhe Pakistanit

0
Ushtria e Indisë ka kryer "goditje të njëpasnjëshme" në kufirin de facto me Pakistanin në Kashmir, gjoja se për të penguar një seri sulmesh...

Obama: Ja pse nuk e përdori termin ‘terrorizëm islamik’

0
Presidenti i Shteteve të Bashkauara të Amerikës, Barack Obama, ka sqaruar pse ai asnjëherë nuk e përdorë termin “Islam terrorist” Obama është kritikuar mjaft nga...

Opozitarët sirianë përparojnë drejt qendrës së Hama-s

0
Grupet opozitare siriane gjatë sulmeve të tyre në veri të qytetit të Hama-s, kanë mundur të marrin kontrollin e 5 fshatrave duke iu afruar...

SHBA, te shtena ne nje shkolle e Karolinen Jugore

0
Autoritetet amerikane po evakuojne nxenesit nga nje shkolle ne Karolinen Jugore, pas njoftimeve se nje perso i armatosur ka shtene me arme zjarri. Ende nuk...

SHBA kërcënon Rusinë: Ndalini sulmet ne Aleppo ose ndërpresim bashkëpunimin

0
Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, është kërcënuar për ndërprerjen e bashkëpunimit me Rusinë lidhur me Sirinë, derisa Moska dhe aleatët e saj sirianë,...

Avioni ‘Malaysia Airlines’ është rrëzuar nga rebelët pro-rusë

0
Avioni ‘Malaysia Airlines’, i cili u rrëzua me 17 korrik, 2014, duke lënë të vdekur 298 pasagjerët dhe anëtaret e ekuipazhit eshte rrezuar nga...