Çmimi i derivateve në Kosovë pritet të pësojë rënie

0
Ditëve në vijim pritet të ketë rënie të çmimit të derivateve në Kosovë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani. Kjo...

Kurti takohet me përfaqësuesit shqiptarë e boshnjakë nga Serbia, kërkohet reciprocitet i të drejtave

0
Kryeministri i vendit, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Kulturës, Hajrulla Çekun e Këshilltarën Politike, Ardita Sinanin, takuan përfaqësuesit politikë të komunitetit boshnjak e...

Një muaj paraburgim për dy të dyshuarit që morën ryshfet për kalim të testit...

0
Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, duke i caktuar masën e paraburgimit prej 30 (tridhjetë) ditë të pandehurve...

Nxënësi i Medresesë, Ron Bajoku, fitoi vendin e parë në garën e esesë

0
Më 27 janar 2023, oranizuar nga Qendra Sociale Edukative "Don Bosko", u mbajtën garat për esenë më të mirë. Në mesin e dhjetë shkollave...

Qeveria miraton 11 rregullore për shtesa e kompensime

0
Qeveria e Kosovës ka mbajtur një mbledhje elektronike në të cilën ka miratuar disa rregullore. Këto rregullore lidhen me shtesat, pagën bazë dhe përvojën në...

Stafi politik i Prishtinës merr nga dy paga në sektorin publik

0
Një pagë më shumë nga shteti do të marrë stafi politik i Komunës së Prishtinës, i emëruar si aksionar nga kryetari i Komunës, Përparim...

Ministria alarmon UNESCO-n dhe BE-në për kontrabandimin e artefakteve të Novobërdës në Serbi

0
Pas raportimit të KOHËS më 28 mars të vitit të kaluar se revista “Journal of Archaeological Science” ka publikuar studimin e pesë autorëve nga...

Kurti në Turqi: Serbia i sheh si shtete të përkohshme Kosovën, Malin e Zi...

0
Gazetarja e televizionit turk TRT, Nafisa Latic ka bërë të ditur se ka zhvilluar një intervistë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, e cila...

687 infermierë kërkuan licencë për ikje jashtë vendit në vitin 2022

0
687 infermierë kanë kërkuar vërtetime nga Oda e Infermierëve të Kosovës për emigrim vetëm në vitin 2022. Krahasuar me vitin 2021, ky numër është...

Kurti në Stamboll: Këtu nis një pjesë e mirë e zgjimit tonë kombëtar

0
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë takimit që ka zhvilluar të premten në Stamboll me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se në...