Me maska e distancë falet namazi teravisë në Kosovë dhe Shqipëri

0
Në xhamitë në Shqipëri dhe Kosovë është falur namazi i teravisë së parë në prag të fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, raporton...

600 vjet e vjetër: Xhamia në Greme që shërbeu si shtab i UÇK-së dhe...

0
Është fshati më i madh në territorin e komunës së Ferizajt. Objektet e reja të stilit modern kanë zënë vend gjithandej në Greme, edhe...

Puna që kushton me jetë

0
Valon Berisha, para tre vjetësh, ka humbur jetën në vendin e tij të punës në sektorin e ndërtimtarisë në Fushë Kosovë. Valoni, që në...

Komunat kundërshtojnë masat: Mungojnë inspektorët për mbikëqyrjen tyre

0
Kryetar i Asociacioni të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, tha se ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka vendosur në mënyrë të njëanshme për masat...

Këto janë procedurat e zgjedhjes së presidentit

0
Kuvendi i Kosovës dhe partitë politike duhet të fillojnë procedurat për zgjedhjen e presidentit të ri një muaj para përfundimit të mandatit të...

Familja e tij iku në Jordani në vitin 1904, por ata se harruar gjuhën...

0
Ndonëse është lindur në Jordani, Jahja Alarnuti, me prejardhje shqiptar, di të flasë rrjedhshëm gjuhën shqipe. Në një rrëfim të publikuar nga Kamil Bitis,...

​Konsumatorët të pa mbrojtur, ngritet 100 përqind numri i ankesave, trajtohen vetëm gjysma e...

0
Sfidues mbetet mbrojtja e të drejtave të konsumatorëve në vend, të cilët përballen me pa siguri në ushqim, mashtrim me zbritjet dhe fryrja e...

Interesimi i mediave turke për protestat e vitit 1981

0
Sot bëhen 40 vjet nga organizimi i demonstratës studentore, e cila është protesta e parë që u shtyp me dhunë nga policia dhe ushtria...

10 deputetët me rritjen dhe rënien më të madhe të votave

0
Glauk Konjufca është deputeti të cilit i janë rritur më së shumti votat në krahasim me zgjedhjet e vitit 2019, ndërkaq Ramush Haradinaj ka...

Mali i Zi tjetërson pronën e Kosovës në Budvë, AKP kërkon rikthimin e saj

0
Që nga përfundimi i luftës në vitin 1999, Kosova ende nuk e ka pronësinë mbi pasurinë e saj në shtetet që përbënin ish-Jugosllavinë. Kosova...