Arsyet pse duhet të konsumoni më shpesh selino

0
Selinoja është një nga perimet më të shëndetshme. Edhe pse shija e saj mund të mos jetë e preferuara juaj, ka shumë mënyra për ta...

Farat e linit! Sasia e rekomanduar ditore për të shmangur efektet anësore

0
Farat e linit njihen për përmbajtjen e lartë të fibrave dhe për përfitimet që falin për shëndetin e zemrës. Por për të përfituar prej tyre...

Gjellë e shpejtë verore me patëllxhanë dhe rrush të thatë

0
Përbërësit për 4 persona: 2 patellxhanë disi të mëdhenj ose tre mesatarë, një qepë e thatë e prerë në copa të vogla, 5 thelpinj hudhër...

Limonatë shtëpie – për rigjallërimin e organizmit

0
Një pije e lehtë, e freskët dhe mbi të gjitha fantastike e shëndetshme. Fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës apo për të...

Rikthim në vitet ’90, ju ka marrë malli për biskota me shërbet?

0
Kjo është një nga ëmbëlsirat më të dashura për shqiptarët para viteve '90. Përgatitej me biskota vendi asokohe dhe e pëlqente i madh dhe...

Kek me fruta të thata, i shijshëm dhe i butë si pambuk

0
Perberesit: 180 gr sheqer 250 gr miell 3 kokrra veze 1 gote uji me kos 1/2 gote uji me qumesht 250 gr arra/lajthi/rrush...

Gabimet që duhen shmangur gjatë pjekjes së patateve

0
Patatet e pjekura janë një gatim i thjeshtë por shumë i shijshëm dhe mbi të gjitha i pasur në vlera. Pjekja është një mënyrë gatimi...

Pite të mbushura me lloje të ndryshme djathërash dhe spinaq

0
Përbërësit për 6 persona:● 500 g miell, 70 ml vaj ulliri, 8 g sodë për torta të kripura ose për torta të...

Salcë kosi shtëpie – Si të përgatisni lezetin e tryezës shqiptare

0
Salca e kosit është një ushqim që nuk mungon në tryezat shqiptare. Receta e kësaj salce është shumë e thjeshtë. Ajo është përvetësuar nga shumë vende...

Cili lloj makaronash zien më shpejt?

0
Nëse do të thoshim së makaronat kanë një sekret, ai është pikërisht koha e zjerjes së tyre. Pasi makaronat hyjnë tek ato ushqime të cilat...