Ndryshon situata në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë

0
Për disa ditë radhazi, mërgimtarë të shumtë janë përballur me kolona të gjata dhe të mundimshme në dalje të Kosovës. Pikat kufitare si Dheu i...

Vazhdon rritja e çmimeve të produkteve bazike edhe këtë vit

0
Shtrenjtimi i produkteve bazike ka vazhduar edhe në fillim të vitit 2023. Nga 31 dhjetori i vitit 2022 deri më 3 janar të vitit 2023,...

2022-ta me statistika shqetësuese sa i përket vrasjeve në Kosovë

0
Shqetësuese në shumë raste vazhdon të mbetet siguria në vend. E gjithë kjo për shkak të numrit të madh të armëve të cilat vazhdimisht...

Ndahen 15 milionë euro për Rezervën Shtetërore, origjina e produkteve kryesisht nga Kosova

0
Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka thënë se për vitin 2023 janë ndarë 15 milionë euro për Rezervën Shtetërore. Hajdari duke iu...

Kurti jep detaje për planin franko-gjerman: Më 9 shtator ma sollën këshilltarët e Scholz...

0
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i pyetur nga gazetarët për planin franko-gjerman ka thënë se është një hap në drejtim të duhur pasi...

Erdoğan: Ndiejmë kënaqësi të madhe për arritjen e marrëveshjes mes Serbisë dhe Kosovës

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, duke folur rreth tensioneve Kosovë-Serbi, tha se "Shpresoj që të vazhdojmë të njëjtin këtë vrull pozitiv në Ballkan....

​Kosova shënon Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve

0
Sot është Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Kur janë bërë 23 vjet nga përfundimi i luftës në Kosovë, zyrtarisht edhe mbi 1600 persona...

Nga sot pritet të këtë përmirësim të reduktimeve me rrymë

0
Duke filluar nga sot pritet të ketë përmirësim të reduktimeve të rrymës në Kosovë, ka thënë për KosovaPress zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala. Sipas tij,...

Analisti gjerman: Macron po bllokon liberalizimin e vizave për Kosovën dhe zgjerimin e BE-së

0
Analistë ndërkombëtarë kanë komentuar samitin e së mërkurës në Slloveni, BE-Ballkani Perëndimor dhe deklaratën e nxjerr nga ky samit. Ata fajësojnë krerët e vendeve...

Një delegacion nga Diyaneti i Turqisë po qëndron në Kosovë

0
Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, më bashkëpunëtorë të premten doli në pritje në pikën kufitare në Han të Elezit...