Pse nuk lejohet t’i fryhet ushqimit të nxehtë?

0
Fryerja e ushqim të nxehtë për ta ftohur. Kjo është një praktik e zakonshme të cilën e përdorin shumë njerëz, e sidomos fëmijët, çdo...

Si ta hiqni klorin?

0
Uji që rrjedh nga rubineti është i mbushur me klor dhe kloreminë, gaz toksik që njihet si dezinfektues. Uji që e pimë nuk duhet të...

Ushqimet më të mira kundër kolesterolit

0
Stili i jetesës dhe ushqyerjes luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen nën kontroll të kolesterolit. Nëse vuani nga kolesteroli i lartë atëherë aktiviteti...

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere

0
Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë...

Sa ditë mund t’i ruajmë vezët në frigorifer?

0
Shpesh ndodh që të harrojmë se kur i kemi blerë vezët apo nuk mund ta gjejmë datën e skadimit në kuti. Nëse nuk mund ta...

Ja pse duhet ta përdorim më shpesh mushmollën

0
Prej shekujve mushmolla përdoret për shërimin e problemeve me tretjen, pasi ka vlera shumë kurative për sistemin tretës. Mushmolla është e përkryer kundër inflamacioneve të...

Ëmbëlsirë me qumësht pluhur

0
Përbërësit 300 gr sheqer 100 ml ujë 125 gr margarin 200 gr qumësht 100 gr çokollatë për zierje 100 gr çokollatë e bardhë Përgatitja: Ziejme ujin me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri.Shtojme...

Rafaello të shijshëm për vetëm 15 minuta

0
Nevojiten: ▪ 5 dl qumësht ▪ 3 pudingë vanilje ▪ 200 g sheqer pluhur ▪ 200 g kokos ▪ 100 g lajthi të bluara ▪ 100 g lajthi të pjekura...

Dobitë e vajit të ullirit

0
Vaji i ullirit është konsideruar si një nga mrekullitë e natyrës për shkak të vlerave ushqyese dhe dobive që mbart. Sipas studimeve të ndryshme...

Shah torta, e pagabueshme për mysafirët (Video Instruksione)

0
Shah torta... Receta eshte kjo, ndersa ne video i merrni instruksionet: 14 vezë, 10 lugë sheqer, 8 lugë miell, 150 gr arra të bluara, 150...